Toner Dolumu Nasıl Yapılır

Toner Dolumu Esnasında Kaliteli Toner Yenileme Yapılmasının Önemi

 
 
 
 
Toner dolumu yalnızca ülkemize özgü, benzeri yabancı ülkelerde olmayan ilginç bir işlemdir.
 
Dünyada gelişmiş ülkeler başta olmak üzere hemen her ülkede geri dönüşüm olarak üretim yapılmakla beraber ülkemizde uygulanan sistemle alakası yoktur.
 
Toner dolumu nasıl yapılır başlığını kullanmamıza ve bu işi en iyi bilen firma olmamıza karşın, firmamızda toner dolumu yapılmaz, hiçbir zaman da yapılmayacaktır.
 
Bunun ana nedeni, firmamızda piyasa işi uygulama yapılmamasıdır. Dolum veya doldurma denilen eylem boş kap içini yeniden doldurmak anlamını taşımaktadır.
 
Oysa yazıcı toneri kartuşları içlerindeki tozyu yalnızca muhafaza etmeye yarayan plastik kaplar değildir.
 
Yazıcı toneri adı verilen Makine aksamı, fotokopi makinesi içinde yer alan tüm parçalara sahip, özellikleri açısından kopyalama yeteğine sahip komplike bir Makine elemanıdır.
 
Bu kartuşlar dolum yapılmak üzere tasarlanarak üretilmiş, tek sefer kullanıma izin veren aksamlardır. Ancak mürekkep püskürtmeli yazıcı kartuşlarının dolumunu yapan işletmelerin, bu işte para olduğunu düşünerek lazer yazıcı tonerlerini mürekkep kartuşu sistemi ile doldurmaya başlamaları sonucunda ortaya dünyada eşi benzeri olmayan acaip bir doldurma sistemi çıkmıştır.
 
Bununla yetinmeyen bazı açıkgözler ise işi abartarak bitmeyen kartuş, bitmeyen toner, dolan toner, dolabilen toner, doldurulan toner benzeri isimlerle dünya üzerinde eşi benzeri olmayan kartuşlar üretmişlerdir.
 
Sözün başında toner dolumu olmaz demiştik, eğer dolum yapılma imkanı olan yazıcı kartuşu üretilmiş olsaydı kartuşların üzerine toner dolumu yapılacak bir aparat yerleştirilir, atık kutusuna ise kullanılmayan tozların tahliyesini sağlayan ayrı bir aparat yerleştirilerek sorun çözülürdü.
 
Orijinal yazıcı üreticileri ayrı olarak şişe içinde toz satarak çok daha fazla para kazanabilirlerdi.
 
Ancak durum böyle değil, kaset kartuşun sistemi mürekkep kartuşlarından çok farklı şekilde çalışıyor.
 
Karbon bileşeninden üretilmiş ve un veya pudra kıvamında bulunan toner tozu, kartuş içinde yer alan çeşitli ekipmanın yardımıyla bulunduğu kaset tankı içindeki hazneden A4 fotokopi kağıdı üzerine istenilen görüntüyü oluşturarak geçmektedir.
 
Bu geçiş esnasında kaset içinde bulunan tüm parçalar hasas bir denge içinde tozun kağıda ulaşarak istenilen kalite ve özelliklerde görüntü oluşturmasını sağlamaktadır. Hasas bir denge içinde çalışan bu parçalardan herhangi birinde oluşacak en küçük problem fotokopi kağıdı üzerinde beliren görüntünün kalitesini negatif yönde etklileyecektir.
 
Orjinal yazıcı kartuşu üretimi yapan firmaların maliyetlerini azaltmak için kartuş üretimi esnasında kullanılan parçaların kalitesini kaset içinde yer alan toz bitimine kadar sorun çıkarmadan çalışacak kalitede üretmeleri yanında, kartuşun içinde çalışan parçaların sürekli olarak hareket halinde olmaları ve bu hareket esnasında birbirine sürtünmeleri neticesi parçaların aşınıp yıpranmaları nedeniyle, arıza çıkarmaları kaçınılmaz sonuç olmaktadır.
 
Bu nedenle ülkemizde toner dolumu nasıl yapılır denildiğinde, bu işlem mürekkep kartuşu doldurma sistemi ile aynı biçimde yapılmaktadır.
 
Genelde uygulanan yöntem kartuşun üzerinde yer alan tıpa sökülerek buradan toz doldurmak veya kartuşun toner tankı ve atık toz bölümüne birer delik açarak buradan toz ilavesi yapılıp, atık bölümünde ise biriken tozu dökmekten ibaret olarak uygulanmaktadır.
 
Çakmak gazı dolduran çakmakçılardan farksız olarak yapılan bu uygulama neticesinde, orijinal kartuşun kalitesinden çok uzak kalitede baskı yapılırken, gerek fotokopi kağıdı gerekse yazıcının içi tanınmayacak derece kirlenmektedir.
 
Özellikle ucuz toner dolumu yapabilmek için uygulanan bu eylem kullanıcıların kalitesiz baskı yapmaları yanında toner dolumu zararları konusunda birçok efsaneye neden olmaktadır.
 
Ayrı bir ilginç detay ise dolum yapan firmaların tamamı %100 garantili deyişini her zaman kullanmaktadır.
 
Garantili bir üründe oluşan arıza normal şartlarda ücretsiz olarak giderilmesi gereken ve kusurun ortadan kaldırılması konusunda verilen söz anlamını taşımaktadır.
 
Buraya kadar sorun yok, ancak anlaşılmayan konu, yaptığı bütün hizmet kaset haznesine toz doldurmak olan dolumcu, ürünün tamamına nasıl olur da % 100 garanti verebilir.
 
Garantili toner dolumu yapılabilmesi için boş kartuşun mülkiyeti üretici firmada olması gerekirken, mülkiyetinin tamamı kullanıcıya ait olan üründe oluşacak herhangi bir arızada ürünün tamamına garanti verilme anlamsızlığıdır.
 
Bu bilgiler ışığında laser toner kartuşlarına dolum yapılmasının kullanıcı ve yazıcı açısından Hiçbir cazibesi bulunmamaktadır.
 
Orjinal kartuşlara dolum yapıldığında bu sorunlarla karşılaşılırken, muadil yazıcı kartuşu üzerine iki delik delinerek, bu deliklere birer tıpa konulmak sureti ile icat edilmiş olan ve adına bitmeyen kartuş, dolan toner, dolabilen toner veya doldurulan toner adı verilerek muadil yazıcı kartuşlarının normal fiyatlarının çok üstüne satılması yine ülkemizde uygulanan ilginç satış yöntemleri arasında yer almaktadır.
 
Toner dolumu nasıl yapılır konusuna tekrar döndüğümüzde toner dolumu yapılmaz yenileme yapılır.
 
Yenileme nasıl yapılır konusunda ise internet sitemizde yer alan video gösterimlerini veya youtube üzerinden paylaştığımız videoları izleyerek kaliteli garantili ve ekonomik yenileme nasıl yapılır konusunda ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.