Thai masajı nedir nasıl yapılır

 

 

Thai masajı nedir nasıl yapılır ?


Thai masajı, doğu kökenli masajlar arasında yer almaktadır, uygun ve rahat kıyafetlerle giyinik olarak yapılan masajın ana teması baskı ve esnetme üzerine kurulmuştur.

Thai masajında da her masajda olduğu gibi amacı kötü enerjiyi boşaltıp, iyi enerjinin vücuda alınmasıdır. Prensip olarak yoga hareketlerinin benzerlerinin uygulatıldığından, tembel yogası diye adlandırılabilir.

Hint yogasının çinde geliştirilmesi ile ortaya çıkan masajın günümüzde en iyi uygulandığı ülke tayland olup, bölgelere göre farklı versiyonları vardır.

Yağ veya krem kullanılmayan nadir masajlardan olması nedeniyle thai masajında sürme, ovalama benzeri hareketler yoktur.

Masaj esnasında masöz veya masör belli bir program çerçevesinde el ve ayaklarını kullanarak masaj yaptıran kişinin belli pozisyonlara gelmesini sağlar, kan dolaşımının hızlanması sağlamak yanında vücuda esneklik kazandırdığına inanılır.

thai masajı, klasik (isveç masajı), nuru masajı, aromaterapi masajı, tantra masajı gibi yalnızca rahatlamak amacıyla yapılan masajlar arasında olmasa dahi, sporcu masajı, derin doku masajı ile kıyaslandığında benzer özellikler taşır.

Bilinen diğer masaj türleri 30 - 90 dakika sürmesine karşın thai masajı minumum 90 dakikadır, 4 saate kadar uygulandığı bilinmektedir.

Masör veya masöz tarafından uzun süre esnetilip gerilmenin ardından stresten arınmış, yay gibi bir vücuda sahip olmuş olarak güne devam edebileceğiniz masajı ülkemizde yaptırmak sınırlı imkanlar içinde mümkündür.

Thai nasajı özel ekipman gerektirmediğinden spa merkezlerinde, masaj salonlarında veya evde masaj hizmeti veren özel masöz ve masörlere yaptırabilirsiniz.

Vücut sağlığının yanında, günün yorguluğunu ve üzerinizdeki stresi atmanın en sağlıklı yollarından birisi olan masajın hangisine ihtiyacınız varsa onu yaptıracak zamana ve ekonomik güce kavuşmanız dileğiyle.