Sporcu masajı nedir nasıl yapılır

 

 

Sporcu masajı nedir, nasıl yapılır ?


Sporcu masajı, normal yaşamsal aktiviteler dışında kas gücü ve hız gerektiren spor uygulamalarının öncesinde ve sonrasında yapılan masaj çeşididir. Klasik masaj (isveç masajı) uygulamsından farkı daha çok spor esnasında kullanılan bölgelere uygulanması, biraz daha sert baskıyla ve yüksek ritimde yapılmasıdır.

Sporcu masajı, spor öncesinde kasların ısıtılarak yapılacak müsabakaya vücudun kolay adapte olması amaçlanarak yapılır, özellikle yoğun çalışan bölgelere yapılacak masaj ısınma esnasında lif yaralanmalarının önüne geçmekle birlikte vücudun ısınma süresini de kısaltacaktır.

Sporcu masajı, klasik masaj (isveç) masajı kadar yüzeysel olmamasına karşın, derin doku masajı kadar sert değildir.

Uygulayıcı masör veya masöz terapistin anatomik bilgisinin çok iyi olması yanında yapılan sporda kullanılan kaslar hakkında yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olması önemlidir.

Keyif almak için yaptırılan klasik, nuru, tantra masajlarında ve daha ziyade tedavi amacı olan derin doku masajlarında olduğu gibi terapi esnasında yağ kullanılmaktadır, masaj süresi diğerlerine oranla kısadır.

Spor öncesi kasların ısınmasını sağlayan terapi, spor sonrası da gerilen kasların yumuşatılması amacıyla yapılmaktadır. Spor sonrasında yorulan kas yapısının üzerindeki gerginliğin alınması amacıyla yapılan terapide, tüm vücut yerine spor esnasında zorlanan bölgelere uygulama yapılması, spor sonrasındaki kas ağrılarını engellemek için etkin bir yöntemdir.

Sporcu masajı konusunda uzman terapist masör ve masözleri, birçok spa merkezinde, masaj salonlarında ve evde masaj hizmeti veren özel terapistler arasından seçebilirsiniz.

Özellikle spor sonrası sakatlanmaların tedavisini önemli ölçüde kısaltan spor masajını ihmal etmemeniz önemlidir.

Sporsuz ve masajsız kalmamanız dileğiyle.