Masaj Yaptırmanın Faydaları Nelerdir

 

 

Masaj yaptırmanın faydaları nelerdir

Masaj yaptırmanın faydaları nelerdir konusuna girme ihtiyacı duymamın ilk nedeni, masajın ülkemizde sadece zenginler tarafından yaptırılan lüks bir harcama kalemi olarak görülmesidir. Masajın lüks sınıfına girmesinin sebebi ise masajın faydalarını bilen zengin zümreye hitap etmek için açılmış lüks spa merkezlerinde belirlenen fiyat politikasıdır.

Oysa lüks spa merkezi fiyatları ile istanbul masaj fiyatları arasında uçurum sayılabilecek farklar vardır, gittiğiniz spa merkezinde size hizmet veren masör veya masöz ile biraz sohbet ederseniz, spa merkezi için ödediğiniz paranın çok büyük kısmının ıslak alan kullanımına gittiğini görürsünüz.

Burada ana işlem olan masajı yapan masör veya masözün aldığı ücretin asgari ücret seviyelerinde olduğunu, terapistlerin genellikle bahşiş için çalıştıkları bilinmektedir.

Masaj yaptırmanın faydalarına gelince, masaj, cilde, kaslara, kemiklere, eklemlere, eklem çevresi yapılara, kan dolaşım sistemine, sinir uçlarından başlayarak tüm sinir sistemine, salgı bezlerine ve iç organlara etki ederek vücut yapısının tamamı üzerinde kolayca hissedilebilir değişiklikler oluşturur.

Masaj yaptırmak yalnızca rahatlamaya yardımcı olmaz, aynı zamanda kasların gerilmesi nedeniyle gerekli kan dolaşımı yapılamadığından kas diplerinde biriken toksin maddelerin vücuttan atılmasını sağlayarak bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.

30 ila 45 dakika arasında yapılan bir masaj sonrasında kişide lenfosit sayısının artmış olmasını sağlar, vücudun hastalıklardan korunmasında büyük rol oynayan bu beyaz kan hücreleridir. Los Angeles´ta yapılan bir çalışmada deneklerden masaj önce ve masajdan sonra incelenmek üzere kan örnekleri alınmış olup, araştırma, masaj terapinin diğer fiziksel değişiklikleri de beraberinde getirdiğini kanıtlamıştır.

Çalışma bitiminde deneklerin inflamasyon adı verilen ödem-iltihap oluşumuna neden olan sitokinlerin daha düşük seviyelere sahip olduğu görülmüştür. Kronik olarak yüksek düzeyde inflamasyonun astım, kardiyovasküler hastalık ve depresyon gibi durumlarla ilişkili olduğu bilinmektedir.

Masaj, yaptırmanın iki nedeni vardır, birincisi masaja vücudun ihtiyaç duyması, ikincisi ise tedavi amaçlıdır.

Ancak ne amaçla yapılırsa yapılsın, masajın sonunda kötü hormon olarak adlandırabileceğimiz stres hormonu olarak bilinen kortizol ve agresif davranışta rol oynadığına inanılan vazopressin düzeylerinin önemli ölçüde düştüğü bir gerçektir.

Masaj her ne kadar basit bir eylem gibi gözükse dahi, göründüğü gibi değildir, terapi hizmeti veren masöz veya masörün anatomi konusunu çok iyi bilmesi gerekmektedir. Vücudu gevşetmeye hangi kaslardan başlayıp, hangi sıralama ile devam etmesi gerektiği, sinirlerin yoğun olduğu bölgeleri bilmesi, basınç miktarını arttırıp azaltmasında önemli etkendir.

Uzman bir terapist tek seansta günlerce ilaç alınarak tedavi edilebilecek ağrıyı giderebilir, tabiki işi bilmeyen ellerde böyle bir sonuca varılması mümkün olmayacaktır.

Tabiki masaj demek tek bir sisteme dayalı değildir, istanbul masaj tavsiyeleri olarak tavsiye edeceğimiz konu öncelikle almak istediğiniz masaj hizmetinin ne olduğuna karar vermenizdir, bunun nedeni masaj hizmeti veren masör ve masözlerin uzmanlaştığı konudur (klasik (isveç) masajı, nuru masajı, derin doku masajı, tantra masajı, thai masajı, aromaterapi masajı, medikal masaj, sporcu masajı vs) uzman olduğu masajı çok daha verimli şekilde uygulayacağı için masajın sonunda alacağınız fayda çok daha büyük olacaktır.

İstanbul anadolu yakası ilçelerinde kadıköy, maltepe, kartal, pendik, tuzla, sancaktepe, ataşehir, üsküdar bölgelerinde kolayca masaj salonu, evde masaj hizmeti veren özel çalışan bağımsız masöz veya masör terapistler bulabilir veya kendi yeri olmayıp, evinizde, iş yerinizde veya otel de hizmet alabileceğiniz özel masöz ve masör terapistlerden randevu alarak masaj yaptırmanın etik kuralları içinde en uygun istanbul masaj fiyatları ile masaj yaptırmanın keyfine varabilirsiniz.

Keyifli ve bol masajlı günler dilerim.