Masaj yaptırmanın etik kuralları nelerdir

 

 

Masaj yaptırmanın etik kuralları nelerdir?


Masaj yaptırmak günlük sıradan aktiviteler arasında olmasına karşın, masaj yaptıranın uyması gereken bazı kurallar mevcuttur.

Masaja gitmeden önce yapılması gereken ilk işlem temiz olmaktır, ıslak kullanım alanı olan spa merkezlerinde banyo yapmak mümkün olmakla beraber, ıslak kullanım alanı bulunmayan masaj salonlarında veya evde hizmet veren masöz yada masörlere gidilmeden mutlaka duş alınması önemlidir.

Kurumsal yapıda çalışan firmalarda hizmet veren masöz ve masörlerin gelirlerinin masaj fiyatları ile alakası olmayıp maaş+ tip (bahşiş) ile geçimlerini sağlamaktadır. Maaşları oldukça düşük seviyede olan çalışanlara bahşiş verilmesi, alacağınız hizmetin kalitesini arttıracaktır, bu nedenle masaj odasına giderken yanınızda bahşiş olarak götüreceğiniz parayı almanız önemlidir.

Bağımsız olarak evde masaj hizmeti veren masöz veya masörlere gitmeden mutlaka randevu almalısınız, randevuyu oluşturmadan önce alacağınız masaj hizmetinin çeşidini, masaj süresini, masaj fiyatını konuşmalısınız. Pazarlık yapılması gerekiyorsa konuyu telefonda görüşünüz, anlaşmanız ardından randevu saatini belirleyin.

Size hizmet veren masöz ve masörlerin de zamanlarının en az sizinki kadar kıymetli olduğunu unutmayın, bu nedenle randevu aldığınız saatte randevu yerine ulaşın.

Masaj yaptırdığınız kişilerin işi masaj yapmak olduğundan uygunsuz teklif ve davranışlarda bulunmayın. Randevu almadan önce alacağınız masaj çeşidine karar verin, birçok masaj özel eğitim gerektirdiğinden (klasik (isveç) masaj, tantra masajı, nuru masajı, medikal masaj, aromaterapi masajı, derin doku masajı, thai masajı, sporcu masajı vs.) masaj yaptıracağınız terapiste masajlar hakkındaki eğitim seviyesini ve ilgili konuda sertifikası olup olmadığını randevu aşamasında sorun.

Hizmet alacağınız masöz veya masörü evinize çağırdıysanız, gelen kişiye evinize gelen misafire davrandığınız gibi davranmalısınız, evinize gelerek hizmet veren terapistlerin zamanları kıymetli olduğundan randevu saatinden önce hazırlıklarınızı yaparak terapsitin zaman kaybını en aza indirmelisiniz.

Yukarıda bahsi geçen konulara uyulduğu takdirde, masör veya masöz terapistiniz çok daha keyifle ve özveriyle çalışacağından, keyifli ve iyi bir masaj hizmeti alabilirsiniz.

Sağlıklı ve keyifli masajlar dilerim.