LAZER YAZICININ AVANTAJLARI

LAZER YAZICININ AVANTAJLARI VE DEZAVANTAJLARI

 
 
İş başvuru yaparken, dilekçe hazırlarken, hikaye yarışmasına katılırken, sipariş verirken ve birçok işlemler için yazıcıdan çıktı almak zorunda kalırız. İşyerinde mecbur olan yazıcı evimizdeki işlerimiz için bile gerekli olabiliyor.
3 tane yazı türünden bahsedebiliriz. Yazıcının ilk modellerinden olan nokta vuruşlu yazıcılar, kağıdı belirli bir ısıyla yakarak baskı yapmaktadır.  Nokta vuruşlu yazıcılardan sonra mürekkep püskürtmeli yazıcılar kullanılmaya başlanmıştır. Nokta vuruşlulara göre daha gelişmiş ve daha hızlı işlem yapabilmektedir. Lazer yazıcılar son çıkan yazıcı modelleridir ve mürekkepli yazıcılarla sürekli kıyaslanır. Yazıcı almak istiyorsanız lazer yazıcılar ve mürekkep püskürtmeli yazıcının farklılıkları bilmemiz gerekir.
Lazer Yazıcının Avantajları Ve Dezavantajları
Bir ürün alacağımızda dikkat edeceğimiz ilk şey fiyatıdır.  Lazer yazıcı mürekkep püskürtmeli yazıcıya göre daha pahalıdır ancak ürünün uzun süreli kullanımına bakarsak lazer yazıcının bize daha ucuza mal olduğunu görürüz. Mürekkep püskürtmeli yazıcılarda kartuş ile çalışmaktadır. Kartuş bittikten sonra değiştirmeye kalktığınızda merdeyse bir yazıcı fiyatı kadar kartuş değişime verirsiniz. Orijinal kartuş almak yerine daha ucuz kartuş alırsanız da yazıcının baskı kalitesini düşürürsünüz.
Lazer yazıcılar toner ile çalışır ve yazıcınızdaki toner doluluğuyla 700-900 sayfa arasında baskı yapabiliyorsunuz. Yeni toner doldurduğunuz ise bu sayı nerdeyse üç katına çıkmaktadır. Mürekkep püskürtmeli yazıcılarda aylık 150 sayfa civarında çıktı alınabiliyorken lazer yazıcılarda bu sayı 20000- 7000 e kadar çıkmaktadır.
Lazer yazıcılar renkli baskı almamızı sağlar, mürekkep püskürtmelilerde bu söz konusu değildir. Renkli lazer yazıcılarda 4 farklı renk işlendiği için baskı hızında yavaşlama olur diye düşünebilirsiniz. Üreticiler bu sorunu çözmek için yazıcılara single pass özelliği koyarak 4 renginde aynı anda baskı yapmasını sağlamışlardır.

Lazer yazıcıların tepsileri daha büyüktür, 400 sayfa kapasitesine ulaşabilir. Çıkış tepsisi aynı anda 150 sayfa taşıyabilmektedir. Lazer yazıcılarda bulunan kağıt besleme yuvaları daha geniştir ve farklı boyuttaki kağıtları yazdırabilme özelliği vardır. Zarflar, kartpostallar, etiketler, antetli kağıtlar yazdırılırken baskı kalitesinde fark olmadığını görürüsünüz. Lazer yazıcıların değiştirebilir malzemelerinin uygun fiyatlı olanını seçerseniz lazer yazıcınızı sorunsuz kullanmaya devam edersiniz.