Klasik masaj (İsveç masajı) nedir nasıl yapılır

 

 

Klasik masaj (isveç masajı) nedir ? nasıl yapılır ?

Klasik masaj veya isveç masajı adıyla bilinen masajdır, ülkemizde en yaygın bilinen ve uygulaması yapılan türdür. Kan dolaşımının artmasını sağlayan, dolaşımın artması yanında kas sistemini uyaran masajdır.

Spa merkezlerinde, masaj salonlarında, özel masöz ve masörlerin evde masaj yaptığı terapide sık kullanılmasının nedeni kısa süre içinde vücudun rahatlaması, basit arıların giderilmesini sağlamasıdır.

Klasik masaj genellikle 45 ile 90 dakika arasında uygulanmaktadır, masaj yaptıranın isteğinle doğru orantılı olarak sert veya yumuşak dokunuşlarla uygulanır.

Klasik masaj diğer masajlar gibi uzak doğu ve asya kökenli masajlardan alıntılar yapılarak nuru ve tantra masajları hariç olmak üzere avrupa da geliştirilmiş relaks masajıdır.

Masajın genel uygulaması, vücudun yağlanması ile başlar, masöz veya masör ayaklardan başlayarak yumuşak veya sert dokunuşlarla bazen sıkarak, bazen dairesel hareketlerle bazen de titereşimler uygulayarak terapiye devam eder. Terapist müşterinin istekleri doğrultusunda acıya dayanma gücüne göre baskı şidetini arttırıp, azaltabilir.

İsveç masajını uygulayan masör veya masöz terapisti tecrübesi doğrultusunda kas dokusu üzerindeki sıkılaşmaları fark ederek kasların yumuşamasını sağlar.

İsveç masajının en önemli faydaları öncelikle vücudun rahatlamasını sağlamaktır, rahatlama yanında kan dolaşımının hızlanması ve masaj odasındaki loş ortam ve dinlendirici spa müziği eşliğinde stresten arınılmasını sağlamaktadır.

Spa merkezi, masaj salonu veya evde özel masaj yaptırmak isteyenlerin ilk başlangıç seviyesinde ilk tercih edecekleri masaj çeşidi olup, vücut masaja alıştıkça farklı türler denenebilir.

Klasik masaj fiyatları diğer türlere göre ucuz fiyatlara sahiptir, ülkemizde meb onaylı bir çok masaj kursunda eğitimi verilmesi nedeniyle her geçen gün diplomalı masöz ve masör terapist sayısı artması nedeniyle ekonomik fiyatlara yaptırılabilecek masaj çeşitlerinin başında gelmektedir.

Bol masajlı ve sağlıklı günler dileği ile.