Yazıcı Teknolojisinin Getirdikleri

YAZICI TEKNOLOJİSİNDE SON NOKTA

 
 
Elektronik ortamdaki bir iletişimin yazılı iletişime geçmesi için tasarlanmış yazıcılar, değişimden ve gelişimden geçerek farklı boyutlara taşınmıştır. Yazıcı teknolojisi bizi ilk olarak nokta vuruşlu yazıcılarla tanıştırmıştır. Bir sistem üzerine dizilmiş iğneler, elektro manyetik etkiyle hareket eder ve aldığı mürekkeple sayfaya vuruş yaparak baskı işlemini gerçekleştirir. Yazıcıda iğnelerin sayısı değişebilir, satır olarak yazma işlemi gerçekleşebilir. Kullanım maliyeti olarak en uygunu olan nokta vuruşlu yazıcılarda faturalar yazdırılabilir.
Yazıcı teknolojisi, hayatımıza mürekkep püskürtmeli yazıcıları sokmuş, farklı sistemde çalışan cihazlarla tanışmamızı sağlamıştır. Yazıcımızda iğne kullanılmamakta, sayfaya mürekkep püskürtülerek baskı yapılmaktadır. Yazıcıda kartuş bulunur ve püskürtme sistemiyle çalıştığım için kopyası alınan belgelerde(fatura) kullanılması tavsiye edilmez. Ayrıca grafik ve çizim barındıran belgelerde kaliteli sonuçlar alınmayabilir.
 
Lazer yazıcılar yazıcı teknolojisi olarak 3. sırada karşımıza çıkar. Diğer yazıcılara göre baskı hızı ve kalitesi daha yüksektir. Fiyat olarak yüksek olsa da yaptırdığı tasarruflar değerlendirildiğinde çok da pahalı olmadığı görülür. Lazer ışınlarıyla yama işlemi gerçekleşmekte, her boyuttaki ve yapıdaki kağıda baskı yapılabilmektedir.
Yazıcı teknolojisi son ürünü 3d yazıcılar bambaşka bir dönemin başlangıcı olmuştur. Başkalarının ürettiklerini alan, kafasındaki projeleri bir türlü hayata geçiremeyenler için 3d yazıcılar ilaç gibi gelmiştir. Tüketici olan birçok kişi bu son yazıcı teknolojisi sayesinde üretici haline gelebilir. İhtiyacın olan her şeyi kendin tasarlayıp gerçeğe dönüştürebilirsiniz.
Farklı sistemler ve farklı ham maddeler kullanarak bilgisayarda tasarladığınız bir tasarımı elle tutulur hale getirebilirsiniz. Yazıcı teknolojisi evde kullanılabilen 3d yazıcılar sayesinde insanlara fikir gücünü kullanma olanağı sunuyor. Birçok projesi olan lakin gerekli materyalleri bulamayanlar, bulunmaz bir şansla karşı karşıyalar.
 

Birçok sektörde kolaylıklar sağlayan 3d yazıcı teknolojisi farklı tasarımların üretilmesine yardımcı olabileceği gibi üretimdeki maliyetlerin azalmasını sağlayacaktır. Henüz üretimini yapmadığınız bir ürünün tasarımını oluşturup 3d yazıcılarda örneğini yapabilir, müşterilerinizin beğenisine sunarak alacağı yorumlara göre üretim konusunda bir yol izleyebilirsiniz. Yazıcı teknolojisi hızını kesmeden yeni buluşlarla kapımızı çalıyor. Her buluş hayatımızı kolaylaştırırken farklı bakış açımızı geliştirmemizi ve kullanmamızı sağlıyor. 3d yazıcı teknolojisi ardından bize nasıl bir güzellik sunulacak, hep beraber göreceğiz.