Derin doku masajı nedir nasıl yapılır

 

 

Derin doku masajı nedir, nasıl yapılır ?


Derin doku masajı olarak adlandırılan masaj çeşidi, klasik masaj (isveç masajı) adıyla anılan masajın konsantre halidir.

Masaj yaptırmaya yeni başlayanlara önerilen klasik masaja oranla çok daha derinlerdeki kas yapısına hitap eden derin doku masajında, masöz veya masör daha sert hareketlerle ve yüksek baskı uygulayarak derinlerdeki kasların yumuşamasını ve bu bölgelerdeki toksinlerin atılmasını sağlamaya çalışır.

Özellikle vücutta oluşan yaralardan dolayı, yaranın etrafında oluşan iltihaplar nedeniyle kas arasına yeterli miktarda gıda gitmeyen durumlarda, yaranın etrafındaki toksinlerin uzaklaştırılarak bölgeye daha fazla kan gitmesi, dolayısıyla kasların beslenerek daha hızlı iyileşmesini sağlayan masaj türüdür.

Ortalama 30- 90 dakika arası süren masajın, kan dolaşımını hızlandırması yanında eklem ve kas ağrılarının giderilmesi amacıyla tavsiye edilir.

Ayrıca kronik ağrılar ve spor sonrası oluşan ağrılarda da önerilen derin bağ doku masajı, diğer masaj çeşitlerinde olduğu gibi stres atılmasına da yardımcı olmaktadır.

Derin doku masajı esnasında terapistin baş parmaklarını ve dirseğini kullanarak derin bölgelere ulaşma çabası sonucunda masaj yaptıranın canı önemli ölçüde acıyacağı için yeni masaj yaptıracaklara önerilmez.

Derin bağ doku masajı spa merkezlerinde, masaj salonlarında, evde masaj yapan masör veya masöz terapistler tarafından uygulanabilir olmakla beraber baskının istenilen şiddette olması için sert bir masaj yatağı şarttır.

Aslında nuru masajı veya tantra masajı gibi keyifli masajların yanında daha çok sağlığın düzelmesi için yapılan derin doku masajına ihtiyaç duymayacağınız, masajı yalnızca keyif için yaptıracağınız sağlıklı günler dileriz.