Aromaterapi masajı nedir nasıl yapılır

 

 

Aromaterapi masajı nedir nasıl yapılır ?


Aromaterapi masajı, bitki özlerinden sağlanan aromaların uygun yağlarla karıştırılması sonucunda elde edilen sıvının vücuda faydalı olacağı inanışına göre yaptırılan masaj çeşididir.

Bitki özlerinin vücuda faydalı olacağı beklentisi yanında dinlendirici ve rahatlatma özelliklerine sahip relaks masajlarıyla benzerlik taşır, stresten arındırma özelliğine sahiptir.

Aromaterapi masajı yaptırmadan önce dikkat edilecek en önemli husus kullanılan bitkisel aromanın vücutla teması sırasında ortaya çıkacak etkilerdir. Kullanılan bitki özü vücutta alerji yapabileceği gibi, kullanılan aroma ten ile birleştiğinde çıkaracağı kokudur.

Ten ile uygun olmayan aromanın birleşmesi sonucu rahatsız edebilecek kokular ortaya çıkabilir, aroma yağ karışımının vücuda iyice yedirilerek yapılan masajın sonrasında ortaya çıkacak kokunun uzun süre vücutta kalacağı unutulmamalıdır.

Aromaterapi masajı yaptırılmadan önce, mutlaka vücudun küçük bir bölümüne karışım yedirilerek sürülmeli, sonrasında ortaya çıkabilecek alerjik bir durum olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bu esnada aroma ile ten kokusunu birleşmesi esnasında ortaya çıkan koku istenilen özelliklere sahipse masaj uygulamasına geçilmelidir.

Aromaterapi masajı, klasik (isveç masajı) uyguluyabilen masöer veya masöz tarafından kolaylıkla uygulanabilir.

Klasik masaja oranla düşük tempoda uygulanan masajın dinlendirici özelliği yüksektir, derin doku masajı, sporcu masajı, tantra masajı, nuru masajı benzeri masajlara oranla daha az uzmanlık gerektirmesine karşın, terapistin masaj bilgisi yanında bitkiler ve aromalarının faydaları konusunda bilgi ve tecrübe sahibi olması önemlidir.

Aromaterapi masajını spa merkezlerinde, masaj salonlarında veya evde masaj hizmeti veren özel masöz terapistlerine yaptırmak mümkündür.

Sağlıklı, keyifli, hoş kokulu masajlar dileriz. 

 

aroma terapi