3d yazıcı

3D YAZICI NASIL ÇALIŞIR?

 

 

 

 3d yazıcı

 

1980’li yıllarda sadece hayalini kurduğumuz 3d teknoloji birçok sektöre uyumlu çalışma sistemiyle, insan beynine dayalı çalışmasıyla, zamandan ve paradan kazanç sağlamasıyla şimdilerin sanayi devrimi olarak görülmekte. İnsan gücüyle üretim yapmak, makineleşmeyle insan gücüyle değil makineleri kullanacak insan ihtiyacına dönüşmüştür. Son yıllarda ise hem insan beyin gücü hem de teknolojinin gücü birleştirilmiş 3d teknolojisi oluşturulmuştur. Teknolojiye çabuk adapte olan ülkeler, bu konuda büyük kazançlar saylayacak, birçok sektör bu teknolojinin ekmeğini yiyecektir.
3d Max, Rhino, Cinema 4d, Blender, Open SCAD, Solidworks, Free CAD, İnvertor, AutoCAD ve birçok tasarım programlarından 3d yazıcıyla baskı çıkartabiliyorsunuz. Mobilya Mağazaları, yedek parça imalatı yapan firmalar, kuyumcular, tasarım marketleri, hediyelik eşya üreticileri, inşaat firmaları, mühendisler ve mimarlar 3 d teknolojisini sık kullanan ve bu teknoloji sayesinde zaman ve para kazanan sektörlerdir. Bir inşaat firması yapacağı evlerin 3 d halini tasarlayarak 3d tarayıcıdan maket olarak çıkarabilmekteler. Müşteri maket evlerden nasıl bir binaya sahip olacağını görebilmektedir. Proje anlatan bir iş adamı da önceden projesinin maketini oluşturarak daha rahat sunum yapabilir ve anlattıklarını makette göstererek güven sağlayabilir.
 
3d Yazıcı Nasıl Çalışır?
 
3 d yazıcıların çalışma sistemi çok kolaydır. İlkönce tasarım programından tasarımını hazırlarsınız. Dosya üzerinden gerekli boyutlandırmaları, ölçümleri yaptıktan sonra dosyayı tarayıcıdan geçirirsiniz. 3d yazıcıların içinde PLA dediğimiz belirli ısıyı gördüğünde eriyen termoplastik bir ham madde vardır. Yazıcınız çalışma başladığında plastik ham madde eriyerek bir nozuldan geçmeye başlar ve katman katman birbirine yapışmaya başlar. Git gide yükselen malzeme bir nesne oluşturmaya başlar ve tasarladığınız hayaliniz gerçeğe dönüşür.

 

Yazıcınızda kullanacağınız 1 kg ham maddeden 1 k ağırlığında bir nesne elde edersiniz. Bu sisteme göre ham madde maliyetini hesaplayabilirsiniz. Ham maddesi farklı 3d yazıcılar da bulunmaktadır. Bu yazıcılar daha çok büyük firmalar tarafından kullanılır. Fiyat olarak pahalı yazıcılar olduğundan şimdilik üretici firmanın az olduğunu söyleyebiliriz. Teknolojik buluşlar ilk 20 yıl kadar sürede pahalı ve sadece maddi durumu iyi kişiler tarafından kullanılsa da, belirtilen süreden sonra herkesin ulaşabileceği ve fayda göreceği kolaylığa gelecektir.